Bakmıyorum değil, bakmayacaksın!


İlm-u hukuk  ve muhtelif diğer ulumda, üstazımız olan bir ağabeyimiz şehr-i Diyarbekir’de belki de “kırık” ya da “şeher çocuği” olarak tesmiye edilen bir şahsın deruni suali olan (aslında sual o kırığın değil daha ali makamlarda müsebbib-ül esbabın yahut esas gizli elin sualidir)  "Abé niye eyle oli" üzerine telif ettiği makaleyi kıraat etmekle yine aynı şehr-i mukaddesin, sarhoşlarından bile duyulabilecek hikmetlerden bir vakıa hatıra geldi.

Her ne kadar, erkan-ı ilim ve teamül-ü ekabirde, ulema-i kibriya ve erbab-ı hikmet katında bencileyin nevzad eşhasın kelam etmesi abes de olsa yahut evvel niyetim sükut da olsa belki bir haşiye yahut derkenar kabilinden olmak ibare-i kaydı ile hatırayı arz edeyim.

Küçükken, Diyarbekir’in Dağkapı havalisinde, bir “ruznamefüruş” (gazete satan) dükkan kapısında, istif edilmiş muhtelif mecmua ve jurnallere temaşa ederken (niyyet-i halis ile hangisini alsam fikri içinde) dükkan sahibi kapıdan hiddetle sordu: “Ne yapisan ula qezetelere baxisan”.

Ben “Abe yox abe baxmiyam vala alacaxtım” dediğimde (diyende) adam basitlik kisvesine hulul etmiş ancak hikmetengiz cümle-i azamını ciger ve qaşha ile yanık mahrecinin tüm kuvvesi ile şöyle dedi:

“Baxmiyorum degıl baxmayacaxsan”

Bu cümlenin hangi hikmetini anlatsam. Evvala; Nemo censetur ignorare legem (Kanunu bilmemek mazeret olamaz.) dedim içimden, adı Şeyxmus yahut Qedri olma ihtimali yüksek bu dayımız ne dese odur. Saniyen hikmet ise benim fiilimi inkardır. Oysa abe fiilimi inkarı tekzib ile emri ihtar etti. Salisen: Jurnal denilen meretin iktisadi anlamda “beğenmeli mal” kategorisinde olamayacağı hatta o da değil belki Giffen malı  olduğu hikmetine vakıf oldum. La yal’emul ğaybi illa-Allah.

Bu şehr-i mübarekde tevafuken rastladığım garib bir çok adamın esrarengiz sözleri ile bu ricalin belki bir lobi belki hafi bir cemiyyet olduğuna, hatta belki Diyarbekir’in surlarına sinmiş kadim hikmetin bu zevatta hiç de çaktırmadan, aleladelik kisvesi ile tecessüm ettiğine kanaat ettim. Gaflet olunmaya.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s