Akıllı telefonların yalnızca oyun bağımlılarına değil kitap kurtlarına da hitap eden  gayet iyi özellikleri olduğunu biliyor muydunuz? Kitap kurdunun temel rutini olan kitap bulup okuma, altını çizme, not alma ve kenara koyma klasiği üstünden çok sular geçti. Artık yeni yöntemler mevcut. Kitap kurtlarının çok seveceği okuma etkinliğini zenginleştirecek, farklı deneyimler ve kolaylıklar sağlayacak uygulamaları paylaşmak istiyorum:
Pocket

Eski ismi (Read it later) olan bu program hem tarayıcınızda eklenti (yani chrome literatürüne göre extension, fireworks literatürüne göre add-on) olarak da, akıllı telefonunuzda program olarak da çalışıyor. Üstelik aynı amaca hizmet etmek için. Senaryo şu: İnternette uzun bir makale, haber veya başka bir içerik  görüyorsunuz, normal halde okumak için konstantre bir halde bile olsanız, artık web sayfalarında maalesef genellikle oradan buradan parlayan zıplayan reklamdan   dikkat sıfıra iner. Sonra üstün körü geçer unutursunuz. Pocket tam burada devreye giriyor. İnternetteki yazıyı gördüğünüzde tarayıcınızın araç çubuğundaki pocket ikonuna tıklayıp makaleyi reklamdan arındabiliyor ve saf yazı hali ile okuyabiliyorsunuz bu hali ile okuduktan sonra istiyorsanız yine tek tıkla okuma listenize kaydedebiliyorsunuz. Daha sonra ister bilgisayarınızdan ister telefonunuzdan pocket’e girip listenizdeki yazıları birer birer okuyabiliyorsunuz. Okuduktan sonra arşivleme, etiketleme, favorilere ekleme, arkadaşlarla paylaşma gibi bir çok seçenek mevcut. Akıllı telefonda sırf sizin seçme listeniz olması zorunlu bekleme anlarında (asansör, otobüs vs.) hayat kurtarıcı oluyor. Daha da önemlisi tüm okuduklarınızı arşivleyebildiğiniz için daha sonra isterseniz dönüp bakabiliyorsunuz.
Pocket’in tek özelliği bu değil. Feedly isimli RSS okuyucu ile entegre de çalışmakta. Feedly içerisinden baktığınız haber özetlerinden seçtiklerinizi üstüne bir de Pocket’e atabiliyor.
Readability
Pocket’in tüm fonksiyonlarının aynısı Readability’de de var. Hatta Readability pockket’ten daha önce vardı diye hatırlıyorum. Readability’in özel bir farkı yok ancak Pocket’de bazen bazı sayfalar reklamdan arınma konusunda arıza çıkardığında readability daha iyi sonuç verebiliyor.
Readability’in ek özelliğ ise Amazon Kindle entegrasyonu. Web’deki makaleyi tek tıkla Kindle’ınıza gönderebiliyorsunuz.
Instapaper
Pocket ve Readability’in işini yapan ‘zengin işi’ uygulama. Aynı işi yapan bu programa bir de para veriyorsunuz. Bildiğim kadarıyla başkaca ekstra özelliği bu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s