Osmanlı Almanlarla ittifak’a mahkum muydu?


Sanılanın aksine, Talat ve Cemal Paşalar ve sonradan Mustafa Kemal Atatürk’e İzmir’de suikast tertiplemekten ötürü yargılanan ve idam edilen Cavit Bey, Osmanlı imparatorluğu Almanlarla ittifak yapmadan önce İngiltere, Rusya ve Fransa nezdinde İtilaf devletlerine yakınlaşma girişimleri geri çevrilmiştir. Özellikle İngilizler zaten Osmanlı’nın parçalanacağından emindirler ve parçalanan Osmanlı’dan çıkacak devletleri güdümlemek daha çok işlerine gelmektedir.

Bu noktada Osmanlı devletinin Almanlara mahkum olduğu düşünülebilir ancak tarafsız kalma seçeneği belki de daha faydalı olacaktı.
Öyleki: “Almanya’nın Osmanlı İmparatorluğu nezdindeki Büyükelçisi Baron von Wangenheim Osmanlılar için en iyi politikanın tarafsız kalmaları görüşündeydi. Wangenheim’in görüşüne göre, Osmanlıların Almanya ve Avusturya’nın yanında yer alması durumunda, Osmanlı İmparatorluğu kendisine en fazla mali krediyi sağlayan Fransa’nın desteğinden yoksun kalacak; öte yandan da, Osmanlının Üçlü İttifak cephesine katılmasına tepki olarak, Rusya, Doğu Anadolu’yu istila edebilecek ve buna karşı Üçlü ittifak hiç bir şey yapamayacaktı.”

Okuma Notları Neden Var?

Wangenheim
Cavit Bey

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s