CAPM nedir?


Literatür tanımı:
“The capital asset pricing model (CAPM) is used to calculate the required rate of return for any risky asset. Your required rate of return is the increase in value you should expect to see based on the inherent risk level of the asset.”
Türkçe meali:
Sermaye varlıklarının fiyatlandırması modeli (Yani elde avuçta olan veya olmayan hisse senedi tahvil ne varsa kaç para ederi hesaplamak için icadolunan “kepem” diye adlanrılan model): Bir riskli varlıktan(hisse senedi,tahvil veya başka enstrüman) beklenen getiriyi hesaplamak için kullanılır. Beklenen getiri de o varlığın riskli ile ilintilidir".

Nasıl Hesaplanır?

Formülü:
ra = rrf + Ba (rm-rrf)
Yani:
rrf = Risksiz bir varlığın getiri oranı (Türkiye için uzun vadeli borçlar için tahvillerin getiri oranı, kısa vadeli borçlar için hazine bonolarının getiri ranı, başka ülke için başka değerler alınabilir. Risksiz bir varlık hiç bir şekilde batmayacak bir borçlunun(devlet baba mesela) sağladığı  referans getiri oranıdır.
rm = Pazar’ın ortalama getiri oranı: Söz konusu varlığın bulunduğu pazara ortalama olarak 1 koyan kaç alıyor (veya alamıyor). Bu değer analistin takdirine kalmıştır. Amerika’da son 200 yıllık piyasaların getiri oranını hesaplayan İktisatçı Peter Bernstein verisi ABD için 100 koyarsam %9.7 alırım demektedir. Türkiye için rm ne alınır onu bilmiyorum. Analistler daha iyi bilir.
Beta Değeri
Ba = Varlığın Beta değeri. (Bu da nereden çıktı). Beta değeri bir risk katsayısıdır. Analistlerce hesaplanır. ABD için Yahoo Finans’ta beta değerleri vardır. Türkiye için BigPara’da hisselerden birine tıklarsanız hissenin analistlerce hesaplanmış betasına ulaşabilirsiniz. Örnek: (http://www.bigpara.com/borsa/hisse-detay-bilgileri/DOHOL/)  Hiç bilmeden de alabilirsiniz ancak illa nedir derseniz şöyle açıklayalım:
Bir hisse senedinin uzun yıllar boyunca ne ölçüde pazarla birlikte hareket ettiğini gösterir. Örneğin bir tuğla fabrikası bir depremden riskinden ne kadar etkilenir? Elbette pozitif katkısı olur. Yani tuğla fabrikası kendisi yıkılmadıkça yıkılan her ev ona kar olarak döner dolayısıyla bu fabrikaya ait hisselerin betası düşük olur. Ama aynı yerde faaliyet gösteren bir eğlence merkezi için durum böyle değildir. İşler sarpa sarar… Beta büyüktür. Beta hesabı istatistikle hesaplanır. Direkt olarak hesaplamasına gerek yoktur. İlle hesaplayacağım derseniz formülü vardır. Ancak ilgili firmanın projeksiyona koyacağınız bütün yıllara ait verileri elinizde olmalıdır. Beta 1, 1den büyük veya küçük olabiir. 1’e eşitse orta risk, 1’^den büyükse yüksek risk, 1’den küçükse düşük risktir(eh tabi getirisi de düşük olur).
Bir örnek:
rrf = 3%
rm = 10% 
Ba = 0.75 
Bu durumda:
ra = 0.03 + [0.75 * (0.10 – 0.03)] = 0.0825 = 8.25%
Yani bu hisseden %8.25 getiri beklenir. 100 koyarsam 8.25TL alırım. İla ahir…
(Teşekkürler sevgili dostum; Jamshid Karimov)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s