Doğrudan tüketiciye reklam. Bu kez hedef kitle köpekler


İngiltere’de bir köpek maması şirketi sadece köpeklerin duyabileceği bir ses frekansında yayınlanan bir televizyon reklamı çekti.
Baker adlı bir köpek maması şirketi, geleneksel olarak köpek sahiplerine seslenen reklam stratejisini bir yana bırakıp bu kez doğrudan ‘tüketiciye’ seslenme kararı aldı.

Bu çerçevede köpek sahiplerini değil, bizzat köpekleri etkileyecek bir reklam filmi çekildi.

Film gösterime sokulmadan önce bizzat köpekler üzerinde denendi. 12 köpeğe reklam filmini izleten uzmanlar, köpeklerin pür dikkat kesilip kuyruklarını oynatmasına bakarak reklamın hedef kitleyi yakaladığı sonucuna vardı.
Senaryosu “İtalyan İşi” adlı filmden yola çıkarak hazırlanan mama reklamının 17.000 Hertz frekansındaki seslerini sadece köpekler duyabiliyor.
Reklam yarından itibaren İngiliz televizyonlarında yayınlanmaya başlayacak.
Şimdiye kadar hedef kitlesi çocuklar olan, çocukların ilgisini çekmek için özel olarak, aşırı renk ve farklı ses tonları kullanan reklamlar gördük. Neyse ki çocuklarla aynı cinsten bir tür olarak insan olduğumuz için bunu anlıyorduk. Şimdi ise sadece köpeklerin duyabileceği frekanstaki sesleri içeren reklam yapıldı. İlginç bir pazarlama stratejisi. Hedef kitle direkt olarak köpekler gibi gösterilmiş. Eh sanki gidip marketten bunu alacaklar da… 
Pazarlama stratejisini güzel kılan, bu reklamın kendi kendini reklam etmesi. Yani böyle bir ilginçliği tüm dünyaya duyurabilmesi. Yoksa gariban köpeklerin taleplerinin iktisatta yeri yok. Eh atasözü demiş ya:
İtin duası kabul olsa gökten kemik yağardı:)
Bu arada ben bu reklamı izleyince ses duyulmaması lazım:)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s