İngilizcenizi ilerletmenin en iyi yollarından biri da makale okumaktır şüphesiz. Ancak internette makale okurken en büyük problem bilinmeyen kelimeler için iki de bir sözlüğe bakmaktır. Bu durum belirli bir süreden sonra sıkıcı bir hal alır ve makale okuma bir kenara bırakılır çoğu kez. Bunun için ingilizce kelimeyi tıklayınca kelimenin anlamını veren programlar vardır. Bu programlar çoğu kişi için iyi bir yol olarak gözüküyor. Ancak bu programlar sorguladığınız kelimeyi göstermekten başka işe yaramazlar. Oysa her sorguladığınız kelimeyi kaydeden bir program olsa ne iyi olurdu değil mi?

“Böyle bir program var. Üstelik direkt olarak web sayfası. İstediğiniz yerden siteye giriyor istediğiniz metni kopyalayıp yapıştırdıktan sonra sitede istediğiniz kelimeye direkt tıkladığınızda kelimenin anlamını görüyorsunuz. Gmail hesabınız varsa gmail ile giriş yaptıktan sonra sorguladığınız kelimeleri kaydedebiliyorsunuz. Daha sonra makale okumalarınızla biriktirdiğiniz kelimeleri kontrol edip hatırlayıp hatırlamadığınız test edebiliyorsunuz.”

Adresi: http://kolay-ingilizce-oku.appspot.com

Entegre Akıllı Sözlük Özelliği

Bu siteyi hazırlayanlar, matbu üzerinden yapacağınız okumaları da aynı yeren izleyebilmeniz için entegre sözlük de hazırlamışlar. Bu sözlükten de sorgulanan kelimeler gmail hesabınız ile login olmuş isteniz kelime hazinenize eklenebiliyor. Bu uygulamaya sözlük menüsünden erişebiliyorsunuz.

Kelime Hazinesi Özelliği

Yüzlerce makale okudunuz. Bu makalelerde öğrendiğiniz kelimeleri “kelime hazinem” kısmında görebiliyorsunuz. İlk açılışta anlamlar gözükmüyor. İstediğiniz kelimenin üzerine gelip tıkladığınızda anlamı çıkıyor. İsterseniz hepsinin anlamını birden açıp çıktı da alabiliyorsunuz. Mükkerrer kelime yok. Bir kelime daha önce eklenmiş ise bir daha eklenemiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s