Web sayfalarına giren kaç kişi olduğunu ilkel sayaçlarla saydığımız günlerin üzerinden epey zaman geçti. Eski sayaçlardan bazıları IP’ye göre bazıları Cookie ile ziyaretçi sayardı. Ne hikmetse bazıları da sayfaya her girildiğinde sayardı.

Günümüzde ise yanlızca web sayfalarına giren kişi sayısı değil, ziyaretçilerin kaldıkları süreler, en çok ilgi gösterdikleri sayfalar ve hemen çıkma oranları gibi önemli özelliklere gereksinim duyuluyor.

Bunun için aşağıda 3 tane ziyaretçi istatistik yazılımını tanıtacağız.

Google Analytics

Gmailiniz ile Analytics’e giriş yaptıktan sonra sayfalarınızın içine yapıştıracağınız özel bir kod vasıtası ile Analytics ziyaretçi istatistiklerinizi kaydetmeye başlar. Ve Günlük, Haftalık,Aylık ve Yıllık periyotlar arasındaki durumu, artış veya azalışları, en çok hangi içeriğinizin ilgi çektiğini ve bir çok özel analizi gösterir. Türkçedir.

Google Analytics’in en sevdiğim özelliği:. Sayfanızı özel bir haritada açarak sayfanızda bölge bölge tıklama oranların gösterir. Böylece mesela sayfanızda sağ blokta bulunan bir bölgenin en fazla tıklamaya maruz kaldığı bilgisi gibi spesifik bilgileri öğrenerek reklamlarınızı bu ‘premium’ bölgeye yerleştirebilirsiniz.

Yahoo Web Analytics

Bu da Yahoo’nun Analytics’i. Özellik olarak Google Analytics ile benzeşiyor. Henüz kullanmadım ancak denemekte fayda var.: Buyrun

Twitalyzer

Bu da twitterinizi analiz etmek için özelleştirilmiş bir istatistik uygulaması. Aynı zamanda Google Analytics ile entegre olabiliyor.

4Q Survey

4 Soruya cevap vereceğini vadeden bu istatistik uygulaması da ilginç:

  • Ziyaretçiler sayfamda ne yapıyor?
  • Ziyaretçiler sayfamda yapmak istedikleri şeyleri tamamlayabiliyorlar mı?
  • Tamamlayamıyorlarsa neden?
  • Ziyaretçilerim ne kadar tatmin oluyor?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s