MUSADDIK

Kendi tarihimiz dışındaki tarihleri de okuma fedakarlığını gösterdikçe bugünün küresel güçlerinin “güç kökenleri” ile onlara karşı “terör” eylemleri içinde olan “ötekilerin” paradigmalarını daha iyi anlamaya başlıyorum.
Yıl 1950’ler İran’In Abadan Bölgesi (Petrol kaynakları bakımından çok zengindir) içinde faaliyet gösteren AIOC (Anglo Iranıan Oil Company) petrol gelirlerinin sadece %16’sını İran’la paylaşmaktadır. Elde ettiği karın bir kısmını da Londra’ya gönderen bu firmanın adındaki Iranian kelimesi klasik bir İngiliz söz oyununu göstermektedir.

ABADAN BÖLGESİ

AH ŞU İNGİLİZLER; BUNU HEP BÖYLE YAPARLAR

İngilizlerin zamanında kurdukları petrol şirketlerine sanki başka isim olsa olmazmış gibi hep müstemlekelerinin milli ya da yerel isimlerini eklemelerine şaşrımamak gerekir.
Bunu Irakta kurdukları petrol şirketi için de (O zamanlar Osmanlı’ya bağlı olduğu için) Turkish Petroleum Compoany diyerek yapmışlardır.
Firmanın adını bu hususları bilemeden duysanız o zamanlar Türkler Irak’ta petrol şirketi kurmuştu diyebilirsiniz. Ancak maalesef böyle değil… Bu İngilizlerin bir latifesidir.

AIOC’A KARŞI HALK TEPKİSİ (ABADAN)

İRAN’A GERİ DÖNELİM:

O zamanlar İran’la aynı kaderi paylaşan Venezüela ve Suudi Arabistan bile petrol gelirlerinin %50’sini elde etmekteydi. Bu zaten Şah Rıza Pehlevinin oğlu; Şah Muhammed Rıza Pehlevi İran’ında, şah için pek önemli olmasa da halk bazında ve o zamanların “sosyalist ancak dinsel değerlere değer veren” Tudeh (Kitle) partisi ile aşırı sağcıların konsensüsü ile kınanmaktaydı.

MUSADDIK ORTAYA ÇIKIYOR:
işte tam da bu dönemde tepkiler artarken İngilizler şirketin durumunu gözden geçirip İran’ın payını arttırma yolunda anlaşmaya varmak üzere iken ok yaydan çıkmış tepkiler artık İran Petrollerinin tamamen millileştirilmesine yönelmiştir. Bu durumda Şah Musaddık’ı başbakanlığa getirmek zorunda kalmıştır.

DAHA SONRA NE OLMUŞTUR:

İngilizler hukuksal anlamda mücadele etmeye ve hatta Saldırıya geçmeyi planlamaya başlamışlardır.

Gerisini okudukça öğrenecek, öğrendikçe yorumlayacak, yorumladıkça paylaşacağım….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s